Hry a programy

Bylo nebylo, před dávnými časy, patřilo k mým koníčkům i programování. Byl jsem samouk. Začínal jsem v DOSu s QBasicem, kde jsem získal špatné návyky. Pak jsem přešel na Windows a pokračoval ve Visual Basic - stále jako samouk. Nečekejte tedy od mých výtvorů nic převratého. Jejich tvorba mne ale bavila, a tak by bylo škoda nechat je zmizet ze světa na nějakém starém disku v šuplíku. V článku najdete popis, obrázky a odkazy ke stažení všech mých publikovaných výtvorů.

Všechny zde uvedené prográmky a hry jsou několik let staré, programované pro DOS či Windows 9x/ME, maximálně XP. Pokud tedy něco nebude fungovat, nedivte se. Některé aplikace vyžadují dodatečné knihovny (v té době běžné). Některé si zde také můžete stáhnout (za funkčnost neručím a za případné škody způsobené neopatrnou instalací neodpovídám): MSWINSCK.OCX


Panzermeister

Stáhnout (347kB)

Vemte jednu klasickou hru, ve které po sobě střílí dva tanky. Ke standartnímu módu, kdy hrají dva lidé proti sobě u jednoho PC, přidejte ještě možnost hry proti umělé inteligenci a specialitu v podobě hry po síti. Celek okořeňte barvami hýřící grafikou, navrch položte několik zvuků. Protřepat, nemíchat... A je tu Panzermeister.

PanzermeisterPanzermeisterPanzermeisterPanzermeister

Řekli a napsali


Franta Potrubář

Stáhnout (196kB)

Franta Potrubář je nová hra založená na starém známém principu. Skrze potrubí teče voda a vaším úkolem je stavět trubky tak, aby protekla všemi uzávěry. A není to nic lehkého, protože vás stále tlačí čas. Franta Potrubář stojí na příběhu, takže pokud budete šikovní, možná se dozvíte zajímavé věci. Hra má 100 levelů a po každé desítce se dozvíte kousek děje. Postup levely také není úplně lineární. Několikrát máte možnost volby, která ovlivní další průběh hry.

Franta PotrubářFranta PotrubářFranta PotrubářFranta Potrubář

Řekli a napsali


Cervove!

Stáhnout (59kB)

Malá ale zábavná DOSová hříčka pro 4 hráče na jednom PC. To jsou Cervove! Ovládejte svého červa a snažte se jako první sežrat každý koláček který se objeví. Kdo jich nasbírá nejvíc, vyhrává. Hrát můžete na čas, nebo na body. Ale pozor, aby červ zatáčel, musíte klávesy opakovaně mačkat, takže se připravte na zničená zápěstí. Hra je ideální na každou 386ku a vyšší.

Cervove!Cervove!Cervove!

Řekli a napsali


Červové X

Stáhnout (315kB)

Červové X jsou autorským remakem mé starší DOSové hry Cervove! Princip je naprosto stejný. Až šest hráčů na jednom PC ovládá na jedné klávecnici (už to samo o sobě je legrace) šest červů a snaží se dostat co nejrychleji ke každému koláčku, který se objeví. Je možné hrát s časovým, nebo bodovým limitem. Ve hře je i mód, při kterém musíte pro zatočení klávesu co nejrychleji mačkat. A pak to stojí za to. Hra využívá DirectX8.

Červové XČervové XČervové XČervové X

Řekli a napsali


Mini MASTER MIND

Stáhnout (403kB)

Mini MASTER MIND je přesnou (foto)kopií plastové verze hry. Princip hádání barevné kombinace je znám spíše pod názvem Logik, ale jinak je to to samé. Jak jsem řekl, hlavním mým cílem bylo vytvořit co nejvěrnější kopii. Došlo to doknce tak daleko, že barevné kolíky taháte z krabičky myší. Mini MASTER MIND je výborný k procvičení logického uvažování.

mini MASTER MINDmini MASTER MINDmini MASTER MIND

Řekli a napsali


Falling Shit

Stáhnout (124kB)

Jako fekální arkáda s nekonečným množstvím trusu. Tak by se dala popsat hra Falling Shit. V roli čističe kadibudek velkých rozměrů uhýbáte padajícím exkrementům v jedné z nich. Hra vyžaduje DirectX8. Hodně štěstí.

Falling ShitFalling ShitFalling ShitFalling Shit

Řekli a napsali


Třiškvorky

Stáhnout (74kB)

Třiškvorky jsou relativně jednoduchá logická hra. Jen relativně. Je snadné pochopit pravidla, ale těžší je vyhrát. Dva hráči proti sobě zápolí v něčem, jako jsou piškvorky, ale jen na hrací ploše 3x3 pole. Hráč se snaží vytvořit řadu, sloupec, nebo diagonálu ze tří škvorek. Ale jakmile umístí čtvrtou, první v pořadí zmizí. Jednoduché, ale vyžadující pozornost.

TřiškvorkyTřiškvorkyTřiškvorky

Řekli a napsali


mini3škvorky

Stáhnout (63kB)

Na hru Třiškvorky se mi sešlo několik ohlasů. Mimo jiné taky dotaz na umělou inteligenci a žádost o zmenšení (aby bylo možno hrát v pracovní době) Žádostem jsem vyhověl a vznikly mini3škvorky. Princip zůstal zachován, jen jsou menší a chytřejší. Umělá inteligence funguje přísně logicky a nedělá chyby, což neznamená, že jí nelze porazit. Jde to, ale musíte jí zahnat do slepé uličky. Kdo se naučí vyhrávat nad AI, nebude mít s lidským protivníkem problém. Nu což. Zkuste si to.

mini3škvorky  mini3škvorky  mini3škvorky

Řekli a napsali


Classic Space Arkanoid

Stáhnout (56kB)

Klasický vesmírný arkanoid. Prostě odpalujete míček a ničíte kostičky. Jakmile zničíte všechny zničitelné, postupujete do dalšího levelu. Těch je celkem 20 a NEJSOU náhodně generované (stal se zázrak - nebyl jsem líný). A pozor. Čím dál se ve hře dostanete, tím rychleji míček létá. No a taky máte jenom jeden život...

Classic Space ArkanoidClassic Space Arkanoid

Řekli a napsali


Classic Space Pong

Stáhnout (36kB)

Klasický vesmírný pong. Co dodat. Je to prostě pong. Malý a jednoduchý. Pro dva hráče. V zájmu jednoduchosti se již nevešla nápověda, takže pro ty, pro které je na klávesnici příliš mnoho kláves na přezkoušení: levý hráč - W,S; pravý hráč - hore,dole. Až vás omrzí, tak klávesou Esc se hra vypne. Doufám že to budete hrát delší dobu, než jsem to tvořil.

Classic Space PongClassic Space PongClassic Space Pong

Řekli a napsali


Franta Potrubář minigame

Stáhnout (31kB)

Franta Potrobář minigame je minihrou, která vznikla záhy po dokončení Franty Potrubáře. Naprogramoval jsem jí za pár hodin, takže nečekejte nic převratného. No ale což. Je to zadarmo, je to malinký. A o co jde? Chráníte svou hromádku trubek před zloději. Když se nějaký objeví, kliknutím se ho zbavíte. A pokud ne, tak vám trubky brzo zmizí.

Franta Potrubář minigameFranta Potrubář minigame

Řekli a napsali


Drunken Dragon

Stáhnout (72kB)

V této hře ovládáte opilého draka a snažíte se ho bezpečně provést jeskyní. Přitom sbíráte mince, které vám přidávají skóre. Řízení draka není žádná sranda. Protože je opilý, když letí nahoru, letí prostě nahoru, a když dolu, tak dolu. Rovně neumí.

Drunken DragonDrunken Dragon

Řekli a napsali


Mouse Monitor

Stáhnout (56kB)

Mouse Monitor je nenáročná aplikace pro sledování vaší krysy. Monitoruje ujetou vzdálenost, celkovou ujetou vzdálenost, průměrnou rychlost kurzoru a čas. To vše v jednotkách které si nastavíte. Program může běžet buď v rohu obrazovky, nebo minimalizovaný v tray ikonce. Možná budete překvapeni, kam až dojedete.

Mouse MonitorMouse Monitor

Řekli a napsali


Mouse Monitor #2

Stáhnout (159kB)

Mouse Monitor #2 je (jak jasně plyne z názvu) následníkem Mouse Monitoru. Je větší, hezčí, jednodušší a běhá jen pod win2000/XP. Prostě aplikace přesně sledující moderní trend vývoje. Tvořme aplikace které jsou hezké, ale k ničemu, nikdo je nepotřebuje a mají ohromující harwarové nároky. Co vám tedy MM2 nabídne? Předně krásnou barevnou grafiku s analogovým ciferníkem, měřidlo celkové a momentálně ujeté vzdálenosti (pro ty kdož neví - Mouse Monitor měří pohyb myši) a pár dalších vychytávek jako zmenšení do traye, spouštění po startu Windows, nebo nastavení průhlednosti. Samozřejmě nechybí nastavení citlivosti (zátěže CPU (která je při běhu v tray ikonce naprosto zanedbatelná)). Tož sosejte sosejte.

Mouse Monitor #2Mouse Monitor #2

Imprisoned Snakes

Stáhnout (40kB)

Tento screensaver nedělá nic převratného. Pouze se vám po obrazovce prohání šest různobarevných hádků. Ale budete se divit, jak se občas chovají. Jako by snad mysleli.

Imprisoned Snakes

Řekli a napsali


Vočíčka

Stáhnout (79kB)

Vočíčka jsou taková vočíčka, která sedí na obrazovce a koukají se na váš kurzor. Krom toho můžou ještě otravně skákat z místa na místo, pamatovat si poslední umístění a spouštět se spolu s Windows.

Vočíčka

Řekli a napsali


Mountain Maker

Stáhnout (68kB)

Mountain Maker, jak již název napovídá, vytváří imitaci hornaté krajiny. Vše probíhá tak, že nastavíte velké množství parametrů upravujících jak technické aspekty, tak tvar hor a podobu mraků. Následně program vygeneruje krajinu, která při šikovném nastavení parametrů vypadá překvapivě realisticky. Výsledný obrázek lze jednoduše uložit.

Mountain MakerMountain MakerMountain MakerMountain Maker

Řekli a napsali


Timer

Stáhnout (26kB)

Timer je malý, jednoduchý, ale užitečný prográmek. Po jednoduchém nastavení dokáže v zadaný čas vypnout nebo restartovat počítač, zobrazit zprávu, nebo přehrát vybraný zvuk. Jak užitečné pokud usínáte u počítače...

Timer

Řekli a napsali